Co, gdzie, jak? – informacje praktyczne
Jeśli nie jesteś Polakiem, ale mieszkasz lub pracujesz w Polsce, na co dzień z pewnością czeka Cię wiele wyzwań. Chcemy wyjść Ci naprzeciw i dać parę praktycznych wskazówek, tak byś szybciej poczuł się u nas jak w domu. Poniżej zamieściliśmy informacje o miejscach, które być może będziesz odwiedzać, oraz odpowiedzi na kilka pytań, z którymi się spotkaliśmy. Być może nie znajdziesz w tym miejscu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na przykład na temat tego, gdzie załatwić konkretną sprawę, gdzie zjesz najlepszy makaron w mieście albo zwyczajnie gdzie miło spędzisz piątkowy wieczór, napisz do nas. Postaramy się coś Ci doradzić!
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Cudzoziemcy, którzy planują pobyt lub pracę na Śląsku, dużą część spraw urzędowych będą załatwiać w Urzędzie Wojewódzkim, w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, w Oddziale ds. Cudzoziemców. Mieści się on w centrum Katowic, przy ul. Jagiellońskiej 25.
Do zakresu działania Oddziału należy:
- udzielanie cudzoziemcom zezwoleń:
- na zamieszkanie na pobyt czasowy,
- na pobyt stały,
- na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
- wpisywanie zaproszeń do ewidencji zaproszeń,
- rejestracja pobytu obywateli UE,
- wydawanie dokumentów potwierdzających prawo stałego pobytu obywateli UE,
- wydawanie kart czasowego lub stałego pobytu członkom rodziny obywateli Unii Europejskiej,
- wydawanie zezwoleń na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- przyznawanie świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Kart Polaka zamierzających osiedlić się w Polsce na stałe.
Godziny przyjęć:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 7.30-15.30wtorek: 7.30-18.00
Ważną informacją jest to, że w Oddziale ds. Cudzoziemców Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców obsługa klientów odbywa się poprzez system kolejkowy. Bilety w systemie kolejkowym są wydawane do godziny 15.00 (we wtorki – do 17.00), ale ze względu na dużą liczbę klientów system może nie wydawać biletów już przed godziną 15.00 (we wtorki – 17.00). Osoby, które nie zdążą zarejestrować się w systemie kolejkowym (pobrać biletu), nie zostaną w danym dniu obsłużone.
Więcej szczegółów, numery telefonu oraz informacje o procedurach, wnioskach i niezbędnych dokumentach można znaleźć na stronie: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzsoic/sprawycudzoziemcow.html (strona jest dostępna w j. polskim, angielskim i francuskim).
Informacja Turystyczna
Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach jest zlokalizowane przy ul. Rynek 13.
Godziny przyjęć:
poniedziałek-piątek: 9.00- 19.00sobota: 9.00-17.00
niedziela: 9.00-13.00
Centrum zajmuje się promowaniem miasta i regionu oraz świadczeniem usługi informacji turystycznej, m.in. na temat kulturalno-sportowego życia miasta. Na miejscu można otrzymać materiały dotyczące rozwoju miasta, zabytków, tras turystycznych, muzeów i rozmaitych wydarzeń organizowanych w Katowicach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.katowice.eu/miasto/turystyka-i-sport/centrum-informacji-turystycznej.
Co warto zobaczyć w Katowicach?
Według nas, będąc w Katowicach, warto zobaczyć m.in. magiczną zabytkową dzielnicę Nikiszowiec (często wybieraną do roli pleneru ślubnego dla młodych par!), zahaczyć o Giszowiec (Szlak Zabytków Techniki), przejść trasę turystyczną nazwaną „Szlakiem Moderny” (znajduje się przy nim 16 najcenniejszych budowli modernistycznych zabudowy Katowic), obejrzeć katowicki „Drapacz chmur”, Pomnik Powstańców Śląskich, zawędrować w okolice Ronda gen. Jerzego Ziętka. Poza tym polecamy odwiedziny różnych instytucji kulturalnych, takich jak Biblioteka Śląska, Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego, Centrum CINiBA, MCK, Muzeum Historii Katowic, NOSPR, Filharmonia Śląska, Akademia Muzyczna i Spodek – jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków miasta. Ciekawe może się również okazać zwiedzenie katowickich kościołów na czele z Archikatedrą Chrystusa Króla. Tym, którzy wolą zieleń i wypoczynek na świeżym powietrzu, polecamy Park Śląski w pobliżu Katowic (ZOO, wesołe miasteczko, Stadion Śląski).
Wycieczki po Katowicach mogą być naprawdę ciekawe! Aby zaplanować coś dla siebie, warto zajrzeć do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie dostępne są różne foldery, broszury i mapki. Dzięki nim zwiedzając, można jednocześnie poznawać historię i ciekawostki z życia miasta.
Katowickie kina
Oferta katowickich kin jest naprawdę bogata – coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sieciówek (warto sprawdzić np. repertuar kin w galeriach handlowych: Cinema City w Silesii, Multikino w Galerii Katowickiej czy Cinema City Punkt 44 i IMAX na ul. Gliwickiej), jak i wierni fani małych kin studyjnych (Kinoteatr Rialto, Światowid, Helios, Kosmos).
Serdecznie polecamy zwłaszcza ofertę kina Kosmos, które mieści się przy ul. Sokolskiej 66 – są w nim wyświetlane m.in. polskie filmy z angielskimi napisami, co może się okazać świetną rozrywką dla osób, które uczą się języka polskiego!
Kursy języka polskiego dla obcokrajowców
Decyzja o rozpoczęciu nauki języka polskiego pociąga za sobą konieczność wyboru lektora lub szkoły oferującej kursy języka polskiego dla obcokrajowców. To niezwykle ważny krok: ta decyzja powinna być dobrze przemyślana. Najlepiej porównać oferty różnych szkół i przemyśleć swoje preferencje. Można zadać sobie te i podobne pytania: „Czy wolę uczyć się w grupie, czy w pojedynkę?”, „Czy lekcje online będą dla mnie równie mobilizujące jak spotkania w grupie w szkole językowej?”, „Na jakiej intensywności nauki mi zależy?”, „Jakie są moje priorytety? Małe grupy, sprawdzeni lektorzy?”.
Na początek warto zebrać i przejrzeć dostępne oferty. Na pierwszy rzut oka na pewno będą różnić się ceną, ale to nie wszystko. Warto porównać liczbę godzin w ramach kursu, terminy rozpoczęcia, metody nauki, wielkość grup, opcje dodatkowe (np. wykorzystanie platformy e-learningowej, możliwość odbycia indywidualnych konsultacji z lektorem itd.) oraz dopytać o formalności: co się stanie, jeśli będziesz zmuszony zrezygnować z kursu (czy otrzymasz zwrot pieniędzy), co z ewentualnym odwoływaniem zajęć, jak wyglądają możliwości płatności ratalnych itp. Wreszcie, przed podjęciem decyzji dobrze jest przejrzeć opinie o szkole i porozmawiać z jej pracownikami.
Naszą ofertę kursów języka polskiego dla obcokrajowców możesz sprawdzić na podstronie Kursy. Serdecznie zapraszamy Cię także do odwiedzenia siedziby naszej szkoły, gdzie będziesz mógł porozmawiać o interesującej Cię formie nauki jeszcze przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na kurs języka polskiego dla obcokrajowców.
Skąd wziąć tłumaczenie dokumentu potrzebne do urzędu?
Na terenie Katowic i okolic usługi tłumaczeniowe oferuje spora liczba biur i indywidualnych tłumaczy. Aby zamówić tłumaczenie, zwykle wystarczy skontaktować się z jednym z nich, ustalić warunki, opłacić zamówienie i po odpowiednim czasie oczekiwania odebrać gotowy dokument. Ważne, by pamiętać, że tłumaczenie niezbędne do urzędu to zwykle tłumaczenie przysięgłe: nie każdy może je wykonać.
Skąd wiadomo, gdzie warto udać się po tłumaczenie?
Naszym zdaniem najlepiej korzystać ze sprawdzonych biur i tłumaczy, którzy mają doświadczenie, odpowiednie uprawnienia i są specjalistami w danej dziedzinie. Ogromnym atutem dobrych biur tłumaczeń jest to, że zamówisz w nich tłumaczenia z różnych języków i możesz być pewien, że zatrudniani w nich tłumacze przechodzą weryfikację, zanim zaczną współpracę z biurem. Innymi słowy, nie musisz martwić się, że Twoje tłumaczenie wykona osoba bez doświadczenia. Wręcz przeciwnie – dobre biura tłumaczeń dbają o to, by mieć stałą bazę sprawdzonych współpracowników, których usługi będą w pełni satysfakcjonujące dla klientów.
Jako jedno z katowickich biur chcielibyśmy zaprosić Cię do korzystania z naszych usług tłumaczeniowych. Wykonujemy zarówno tłumaczenia przysięgłe, jak i ustne z ponad 40 języków obcych. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do zapoznania się z zakładką Usługi dodatkowe i bezpośredniego kontaktu z naszym biurem (pamiętaj: wycena tłumaczenia jest u nas zawsze bezpłatna, jej wykonanie nie zobowiązuje Cię do złożenia zamówienia).