Czy wiesz, że...

„Jak cię widzą, tak cię piszą”

– to jedno ze znanych polskich przysłów. Co oznacza? To, że sposób, w jaki postrzegają nas ludzie, wpływa na to, jak o nas myślą i mówią. Liczy się zwłaszcza pierwsze wrażenie – już kilkanaście sekund kontaktu może zdecydować o tym, jakie zdanie na nasz temat wyrobi sobie nasz rozmówca.

Zainspirowani tym przysłowiem postanowiliśmy spytać kilka naszych kursantek o to, jakie są ich wrażenia z pobytu w Polsce, co je do nas sprowadziło, wreszcie – co myślą o nauce języka polskiego i naszych kursach. Poniżej znajdziecie podsumowanie tego, czego się dowiedzieliśmy.

Zapraszamy do lektury!

Przeprowadzka i osiedlenie się w nieznanym sobie kraju to nie lada wyzwanie. Przyczyny, dla których obcokrajowcy decydują się na ten krok, są bardzo różne. Niektórych zmuszają do emigracji powody polityczne, jak w przypadku Levany, która tak pisze o swoim przyjeździe do Polski: „Przyjechałam do Polski w ubiegłym roku i nie żałuję tego. Znalazłam tu spokój i spotkałam przyjaznych ludzi. W Syrii, skąd pochodzę, sytuacja polityczna spowodowała kryzys polityczny i społeczny. Ludzie zmienili się na gorsze, nie można nikomu zaufać. Jest jeszcze jedna rzecz, która nie podoba mi się w moim kraju. To tradycja, która krępuje swobodę działania i samodzielne myślenie”. Inni przyjeżdżają, by uczyć się lub pracować w Polsce, jak pochodząca z Nigerii Eunice, która wiąże swoją przyszłość z medycyną: „Przyjechałam do Polski, aby tutaj zamieszkać, studiować i pracować. Jestem lekarką, ale muszę mówić po polsku, aby móc wykonywać swój zawód”, oraz Poonam z Indii: „Przyjechałam do Polski z moją rodziną. Mój mąż znalazł tutaj pracę, więc przeprowadziliśmy się z Indii do Katowic. Jestem fizjoterapeutką i mam nadzieję, że również znajdę w Polsce pracę w swoim zawodzie”. Niektórych do Polski przyprowadziła miłość – Uliana przyjechała tu za swoim chłopakiem, który gra w hokeja w naszym kraju.

Co jako osoby spoza Polski myślicie o naszym kraju i o Polakach? Nasze rozmówczynie oceniły nas pozytywnie, co bardzo nas cieszy! Podoba im się Polska, którą widzą jako kraj bezpieczny i interesujący, z piękną przyrodą. Jedna z naszych kursantek szczególnie doceniła piękne zamki, których mamy sporo! Polacy zostali opisani jako pomocni, otwarci i życzliwi: „W Polsce ludzie, których spotkałam, są przyjaźni, pomocni i pełni empatii” (Levana), „Ludzie w Polsce są pomocni i stają się coraz bardziej otwarci na osoby przybywające z innych krajów i obszarów kulturowych” (Poonam), „Podoba mi się wszystko – i stare domy, i życzliwa atmosfera w centrum miasta” (Wiktorina). Nie jest jednak tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej: „Jedyna rzecz, której nie lubię u Polaków, to ich negatywny stosunek do życia. Kiedy spotkasz swojego sąsiada i zapytasz, jak leci, zaczyna narzekać na swoją pracę, współmałżonka i codzienne życie”, dodaje zapytana o swoją opinię o Polakach Poonam.         
Obiecujemy nad tym popracować!

Spotykając Was, jesteśmy zawsze ciekawi, co decyduje o tym, że zaczynacie uczyć się polskiego, i jak odbieracie nasz język. Dlatego i takie pytanie pojawiło się w naszej ankiecie. Okazuje się, że nasze kursantki na pierwszym miejscu stawiają przydatność języka w codziennym życiu i w pracy: „Zdaję sobie sprawę z tego, że dobra znajomość języka polskiego jest nieodzowna do tego, aby zdobyć dyplom i udoskonalić swoje umiejętności. Muszę zdać egzamin na poziomie B2 lub C1, aby osiągnąć swój cel (…). Znajomość języka polskiego ma ogromne znaczenie, jeśli chcesz mieszkać i »przetrwać« w Polsce, ponieważ większość Polaków nie włada żadnym językiem obcym” (Poonam), „Chcę uczyć się języka polskiego, ponieważ pozwoli mi to zrozumieć ludzi na ulicy i w innych miejscach publicznych. Chcę mieszkać i pracować w Polsce, więc znajomość języka jest bazą dla mojego bytu i działania” (Levana), „Mam nadzieję, że dzięki kursowi języka polskiego w LinguaCity zdołam zrozumieć ludzi, komunikować się z nimi i dowiem się, co dzieje się w kraju. Znajomość języka polskiego jest mi również potrzebna, aby zrozumieć programy telewizyjne” (Eunice). Niektóre z nich mają także bardziej osobiste powody: „Uczę się języka polskiego, aby zrozumieć Polaków. Jeden z moich przodków był Polakiem, dlatego chcę poznać polską kulturę. Uczenie się języka polskiego sprawia mi dużo radości, ponieważ odkrywam, że język polski i rosyjski mają podobną strukturę i leksykę. Jest to dla mnie bardzo ciekawe” (Uliana). Podobnie ocenia nasz język Wiktorina: „Język polski jest nadzwyczajny, wspaniały – to taki wesoły i pełen uprzejmości język. Uczenie się języka polskiego w LinguaCity sprawia mi dużą przyjemność”.

Ostatnim pytaniem, jakie zadaliśmy w naszej ankiecie, było pytanie o to, jak nasze kursantki czują się w LinguaCity i co myślą o naszych kursach. Byliśmy naprawdę ciekawi odpowiedzi!         
Oto one:

*

Podoba mi się kurs w LinguaCity i po każdych zajęciach czuję się dobrze. Kiedy jestem poza domem, rozumiem ludzi lepiej niż wcześniej. Nie jestem już tak przerażona jak kiedyś w różnych sytuacjach życia codziennego. Mogę również komunikować się po polsku z moją córką, która zaczęła uczyć się polskiego w przedszkolu.

Wybrałam LinguaCity, ponieważ zobaczyłam wiele ofert kursów i spodobały mi się. Mam trzygodzinne zajęcia w grupie raz w tygodniu. Wszystko jest tutaj doskonałe. Moja nauczycielka jest profesjonalistką, jest bardzo pomocna i wkłada w nauczanie całe serce. Podoba mi się szkoła, ponieważ słuchacze są dobrze traktowani i obsługiwani. Pani Dyrektor jest bardzo miła i uprzejma. Oceniam szkołę bardzo wysoko, mogę ją wszystkim polecić i przyznaję jej 5 gwiazdek.

Levana

*

Uważam, że kurs języka polskiego w LinguaCity jest dobrze prowadzony i bardzo pożyteczny, ponieważ dzięki niemu potrafię czytać i rozpoznawać polskie litery. To bardzo ważne, jeśli chcesz przeczytać etykiety na różnych produktach albo zrozumieć rozkład jazdy na przystanku autobusowym. Byłam taka dumna, gdy kierowca autobusu, którym jechałam, mówił miłe rzeczy o moim synu, a ja prawie wszystko rozumiałam.

Poonam

*

Podoba mi się wszystko (…), i moje koleżanki z grupy, i nowoczesne podręczniki. Pracujemy na zajęciach intensywnie i robimy postępy w nauce, a wszystko dzięki cierpliwej i życzliwej pani Wandzie.

Wiktorina

 

*

Podobają mi się zajęcia w LinguaCity, ponieważ są bardzo ciekawe, panuje tu ciepła atmosfera, lubię swoje nauczycielki. Dzięki kursowi poznałam nowych, ciekawych ludzi, nauczyłam się podstaw języka polskiego. Kiedy przyjechałam do Polski, nic nie rozumiałam, nie umiałam mówić. Teraz więcej rozumiem, potrafię się komunikować w sytuacjach życia codziennego, potrafię również czytać i pisać po polsku, chociaż sprawia mi to jeszcze kłopoty.

Uliana

 

Naszym rozmówczyniom bardzo dziękujemy za udzielenie odpowiedzi na pytania z naszej ankiety i zaufanie, jakim nas obdarzają! Cieszymy się, że jesteście z nami, i mamy nadzieję, że nauka w LinguaCity przyniesie Wam wiele satysfakcji oraz korzyści w życiu zawodowym i prywatnym.

Wszystkich, których zainteresowała możliwość podjęcia nauki w naszej szkole, serdecznie zapraszamy do kontaktu – z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania na temat kursów, ich organizacji i przebiegu.

Do zobaczenia w LinguaCity!

 

 

 

 

 

 

Zobacz wszystkie