Nauka języka polskiego w Katowicach

 

Nauka języka polskiego w Katowicach

Ten żart zna chyba każdy, kto mieszka na Śląsku:

Między Mysłowicami a Sosnowcem jest most cudów. Wjeżdżasz na kole, a wyjeżdżasz na rowerze.

Poza tym, że w kilku słowach opowiada o dystansie między Śląskiem a Zagłębiem, pokazuje ważną różnicę: w tej części Polski, w której jesteśmy, mówi się bardzo różnie!

Spacerując po ulicach Katowic i okolicznych miast, masz okazję usłyszeć nie tylko tzw. oficjalną odmianę języka polskiego, ale i gwarę śląską, na dodatek w różnych wersjach. Jeśli pomieszkasz tu chwilę, przekonasz się, że inaczej mówią rodowici Ślązacy w Katowicach, inaczej Zagłębiacy w Sosnowcu, a gdy zrobisz sobie dłuższą wycieczkę, zobaczysz, że jeszcze inaczej mówi się na przykład na Śląsku Cieszyńskim. To wynik długiej i skomplikowanej historii regionu. Na kursie języka polskiego dla obcokrajowców będziesz uczyć się odmiany oficjalnej języka polskiego. Na ulicy pewnie nie raz, nie dwa usłyszysz gwarę. Jeśli chcesz „na szybko” przekonać się, jak brzmi i czy bardzo różni się od polszczyzny ogólnej, możesz odwiedzić na przykład sklep Gryfnie w pobliżu naszej szkoły – możesz być pewny, że obsłużą Cię tam osoby, które mówią gwarą, zobaczysz też sporo naprawdę ciekawych gadżetów związanych z regionem. Dzięki językowej barwności Śląska nauka języka polskiego w tym miejscu zyska dodatkowy smaczek – zwłaszcza jeśli masz wyczulone ucho i lubisz zagadki językowe.

Jeżeli temat Cię zainteresował, być może zaciekawi Cię także informacja, że w naszej szkole możesz wziąć udział w warsztatach lub kursie gwary śląskiej!

Jeśli nie, nie martw się – o większości Ślązaków mówi się, że są dwujęzyczni: w domu mówią gwarą, a poza domem posługują się językiem ogólnopolskim. Dlatego nie ma obaw, że się u nas nie dogadasz!

Pomijając kwestię gwary, jest wiele praktycznych powodów, dla których warto uczyć się języka polskiego właśnie w Katowicach: to największe pod względem liczby ludności miasto konurbacji górnośląskiej, o dobrze rozwiniętej infrastrukturze i ciekawej ofercie dydaktycznej i kulturalnej. W Katowicach spotkasz wiele osób, które są w podobnej do Ciebie sytuacji – przyjechały z zagranicy i zaczynają naukę języka. Ponadto Katowice są siedzibą władz województwa śląskiego i jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jeśli szukasz pracy, jest duża szansa, że uda Ci się znaleźć ją na miejscu lub w bezpośredniej okolicy. Warto podkreślić, że Katowice są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami okręgu – dojazd na kurs języka polskiego dla obcokrajowców na pewno nie zajmie Ci zbyt dużo czasu!